"Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może"

Janusz Korczak   

Ciekawość to pierwszy stopień do odkrywania świata! My staramy się ją w dzieciach wzbudzać - zachęcając do zadawania pytań i aktywnego słuchania. 

Dzieci potrafią przyswoić wiele ciekawostek - ucząc się poprzez zabawę!

Nasze warsztaty to połączenie formy teatralnej ze wspólną zabawą. Staramy się, by przedstawiane treści uruchamiały dziecięcą wyobraźnię. Treści warsztatów dostosowujemy do wieku dzieci, a także liczebności grupy. Możemy przeprowadzić warsztaty dla każdej grup przedszkolnej (klasy) osobno lub dla większego grona dzieci. Do każdej grupy podchodzimy indywidualnie - treść i formę warsztatów zawsze staramy się dopasować do liczby i wieku uczestników. 

Istnieje możliwość organizacji pojedynczych warsztatów lub całego cyklu. Koszt organizacji jednego spotkania wynosi 250 zł. 

Zajęcia przygotowują absolwenci Politechniki Poznańskiej oraz UAM. Spotkania prowadzą osoby od wielu lat pracujące z dziećmi, również przy realizacji wielu projektów tematycznych, związanych z naukami ścisłymi. Z ogromną radością dzielimy się swoją wiedzą i pasją!

 Od tego roku szkolnego proponujemy nowy cykl - "SPOTKANIA Z NAUKOWCEM"! Oto nowe tematy warsztatów:

 

  • chemiczne eksperymenty,
  • optyka i złudzenia optyczne,
  • zjawiska meteorologiczne,
  • podstawowe prawa mechaniki i fizyki,
  • stany skupienia,
  • geologia i dzieje świata.

 

Wciąż realizujemy tematy:

 

„Pod naszym niebem, czyli słów kilka o astronomii”

Czy gwiazdy naprawdę świecą? Czemu księżyc ma różne kształty? Czy można zobaczyć wóz na niebie? – na te oraz inne pytania odpowiemy podczas prostych scenek skierowanych do dzieci. Ułożymy też wraz z dziećmi własne gwiezdne konstelacje. Dzięki specjalnemu programowi do obserwacji nieba pokażemy, skąd się wzięły nazwy znaków zodiaku i jak wyobrażano sobie gwiazdozbiory. Zrobimy też małą gwiezdną rozgrzewkę. Ponadto każdy uczestnik wyłowi dla siebie gwiazdkę z mroków ciemności.

 

„Wodne szaleństwo, czyli słów kilka o wodzie”

Na początku przedstawimy krótką scenkę, w której bohater będzie się zastanawiał, po co jest woda. Pokażemy, do ilu rzeczy jest ona niezbędna oraz w jak wielu miejscach występuje, choć jej nie zauważamy. Ponadto zaprezentujemy kilka doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem wody, w części z nich dzieci wezmą aktywny udział. Przekonamy się, że woda obrócona do góry nogami wcale nie musi się wylać. W przystępny sposób przedstawimy zjawiska napięcia powierzchniowego, załamania fali, dyfuzji. Postaramy się też uwrażliwić dzieci na potrzebę oszczędzania wody. Każdemu dziecku będzie o tym przypominać koralik-kropelka na rzemyku, który otrzyma.

 

„Brzuszek łakomczuszek, czyli słów kilka o zdrowym żywieniu”

Podczas krótkiej scenki dzieci śledzą losy bohatera i uczestniczą w decyzjach, co powinien on zjeść, następnie poznają skutki takiego odżywiania. Wspólnie dokonujemy selekcji podstawowych produktów żywieniowych. 
Pragniemy wzbudzić w dzieciach zainteresowanie produktami, które są zdrowe, nie negując jednocześnie ich dotychczasowych nawyków żywieniowych - zdajemy sobie sprawę, że zmiana nawyków nie jest procesem łatwym i zależy z dużej mierze od rodziców. Dlatego skupiamy się na zainspirowaniu dzieci do poznawania nowych smaków i pokazania, że rzeczy zdrowe też mogą być smaczne. Dzieci poznają też zioła, które nie tylko będą mogły obejrzeć, ale też powąchać i dotknąć.

Koszt: 280 zł

 

"Mój kolega Eskimos, czyli słów kilka o życiu na dalekiej północy"

Czy to możliwe, że całą dobę jest dzień albo noc? Jak ubierają się Eskimosi podczas najzimniejszej pory roku? Podczas warsztatów poznamy ich sposoby radzenia sobie z zimnem. Papuga Kredka opowie, jak wygląda eskimoskie powitanie i gdzie żyją Eskimosi. Dzieci zbudują też swoje własne małe  igloo i wezmą udział w wyścigu psich zaprzęgów.

 

"Mamy jedną Ziemię, czyli słów kilka o tym, jak możemy chronić środowisko"
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, w jaki sposób one mogą chronić środowisko w swoim własnym domu. Wraz z bohaterami scenek zastanowią się, jakie zachowania są przyjazne środowisku. Dowiedzą się też, po co segregujemy odpady, jak można je wykorzystać oraz dlaczego warto sadzić drzewa. Każdy będzie starał się zmienić opustoszały krajobraz na bardziej przyjazny, według swojego własnego pomysłu.

 

"Słońce wychodzi zza chmury, czyli słów kilka o pogodzie"
Dlaczego Słońce znika w pochmurny dzień? Co się dzieje w chmurach? Dlaczego raz nam kapie na głowę deszczyk, a raz sypie śnieg? Czym jest wiatr i dlaczego wieje? Papuga Kredka, która odwiedziła wiele miejsc, opowie też, jaka bywa pogoda w innych częściach świata. Zademonstruje działanie wiatru posługując się wiatraczkiem oraz pokaże specjalistyczne przyrządy meteorologiczne. Dzieci z pomocą animatorów wykonają także jeden z nich.

 

Przedstawione opisy warsztatów dotyczą scenariuszy zajęć dla grup dzieci liczących 25-30 dzieci. Taka liczebność pozwala na urozmaicenie zajęć o przerywniki wymagające indywidualnego zaangażowania każdego z dzieci, co sprzyja większej koncentracji podczas warsztatów. Możemy wówczas także dostosować przekazywane treści do wieku grupy dzieci uczestniczącej w zajęciach.

Jednak warsztaty z powodzeniem mogą się odbyć również dla większych grup dzieci (do 70 osób). Wówczas jednak program ulegnie niewielkim zmianom, które pozwolą zaangażować jednocześnie tak liczną grupę.

Chęć zorganizowania warsztatów należy zgłaszać co najmniej 3 tygodnie przez planowanym terminem.